پلاسمای غنی از پلاکت

پلاسمای غنی از پلاکت

ahmad mehranfar tarlan parvaneh shabnam gholikhani

پلاسمای غنی از پلاکتپلاسما غنی از پلاکت (PRP)

در طی چند سال گذشته، در مورد آماده سازی به نام پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و اثربخشی بالقوه آن در درمان صدمات نوشته شده است.

بسیاری از ورزشکاران معروف - تیرر وودز، ستاره تنیس رافائل نادال و چندین نفر دیگر - PRP را برای مشکلات مختلفی مانند زانوهای تحت فشار و آسیب های مزمن تاندون دریافت کرده اند. این نوع بیماریها معمولا با داروها، فیزیوتراپی یا حتی جراحی درمان می شوند. بعضی از ورزشکاران به PRP اعتبار داده اند تا بتوانند سریعتر به رقابت برسند.

با وجودی که PRP تبلیغ گسترده ای دریافت کرده است، هنوز در مورد آن سؤال های زیادی وجود دارد، از قبیل:

دقیقا پلاسما غنی از پلاکت است؟
چگونه کار می کند؟
چه شرایطی با PRP درمان می شود؟
آیا درمان PRP موثر است؟

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) چیست؟

گرچه خون عمدتا مایع است (به نام پلاسما)، آن همچنین حاوی اجزای جامد جامد (سلول های قرمز، سلول های سفید و پلاکت ها است.) پلاکت ها به خاطر اهمیت آنها در خون لخته شناخته شده است. با این حال، پلاکتها حاوی صدها پروتئین هستند که به نام فاکتور رشد هستند که در بهبود زخم ها بسیار مهم هستند.

PRP پلاسما با بسیاری از پلاکت های بیشتر از آنچه که معمولا در خون یافت می شود. غلظت پلاکتها - و به این ترتیب غلظت عوامل رشد - می تواند 5 تا 10 برابر بیشتر (یا غنیتر) از حد معمول باشد.

برای تهیه آماده سازی PRP، خون ابتدا باید از یک بیمار گرفته شود. پلاکتها از دیگر سلولهای خونی جدا شده و غلظت آنها در طول فرایندی به نام سانتریفوژ افزایش می یابد. سپس غلظت افزایش پلاکتها با خون باقی مانده ترکیب PRP شده است. کلینیک پی ار پی تهران Beheshtclinic.com

چگونه PRP کار می کند؟

اگر چه دقیقا مشخص نیست که چگونه PRP کار می کند، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که افزایش غلظت عوامل رشد در PRP می تواند به طور بالقوه باعث بهبود روند بهبودی شود.

برای سرعت بخشیدن به بهبود، محل آسیب با آماده سازی PRP درمان می شود. این را می توان در یکی از دو روش انجام داد:

PRP را می توان به دقت تزریق شده به منطقه مجروح. برای مثال، در تاندونیت Achilles، یک بیماری که معمولا در دوچرخهسواران و بازیکنان تنیس دیده می شود، سینه پاشنه می تواند تورم، ملتهب و دردناک باشد. مخلوطی از PRP و بیحسی موضعی می تواند به طور مستقیم به این بافت ملتحمه تزریق شود. پس از آن درد در ناحیه تزریق ممکن است برای هفته یا دو هفته اول افزایش یابد و ممکن است چند هفته طول بکشد تا بیمار اثر مثبت داشته باشد. PRP نیز ممکن است برای بهبود زخم پس از جراحی برای برخی از صدمات استفاده شود. به عنوان مثال، یک ورزشکار با طناب پاشنه کاملا پاره شده ممکن است جراحی را برای ترمیم تاندون انجام دهد. درمان تاندون پاره شده می تواند با درمان ناحیه آسیب دیده با PRP در طی عمل جراحی بهبود یابد. این کار با آماده سازی PRP به روش خاصی انجام می شود که اجازه می دهد در واقع به بافت های پاره شده دوخته شود.

پلاسمای غنی از پلاکت

چه شرایطی با PRP درمان می شود؟ آیا این روش موثر است؟

ریزش مو

در حال حاضر تحقیقات انجام شده برای ارزیابی اثربخشی درمان PRP انجام می شود. در این زمان، نتایج این مطالعات بی نتیجه است زیرا اثربخشی PRP درمان می تواند متفاوت باشد. عوامل موثر بر اثربخشی درمان PRP عبارتند از:

منطقه بدن تحت درمان است
سلامت کلی بیمار
آیا آسیب حاد است (مانند سقوط) یا مزمن (آسیب در طی زمان)

تزریق PRP برای آرنج تنیس
تزریق PRP برای درمان آرنج تنیس استفاده می شود.
Courtesy Allan K. Mishra، MD، Menlo Park، CA.
سوانح مزمن مزمن

با توجه به مطالعات انجام شده در حال حاضر گزارش شده است، PRP در درمان زخم های مزمن تاندون، به ویژه آرنج تنیس، یک آسیب معمول تاندون ها در خارج از آرنج است.

استفاده از PRP برای سایر آسیب های مزمن مزمن مانند تاندونیت مزاج مزمن یا التهاب تاندون پاتلا در زانو (زانوی جهنده) امیدوار کننده است. با این حال، در حال حاضر دشوار است که PRP درمان موثر تر از درمان سنتی این مشکلات است.

عوارض حاد و عضلانی

بخش عمده ای از PRP درمان تبلیغاتی در مورد درمان آسیب های ورزشی حاد، از جمله رباط و آسیب های عضلانی بوده است. PRP برای درمان ورزشکاران حرفه ای با آسیب های ورزشی معمولی مانند انعقاد عضلات همسترینگ در ران و اسپری های زانو مورد استفاده قرار گرفته است. با این وجود هیچ شواهد علمی قطعی وجود ندارد که PRP درمان در واقع باعث بهبود روند بهبودی در این نوع صدمات می شود.

عمل جراحی

اخیرا، PRP در برخی از انواع جراحی برای کمک به بهبودی بافتها مورد استفاده قرار گرفته است. برای اولین بار در نظر گرفته شده بود که جراحی شانه ای برای ترمیم طناب کاف طناب پاره شده مفید است. با این حال، نتایج PRP در این گونه روش های جراحی بسیار کم یا بدون مزیت است.

جراحی برای رفع رباط زانو، به ویژه رباط متقاطع قدامی (ACL)، منطقه دیگری است که PRP استفاده شده است. در این زمان، به نظر می رسد که از استفاده PRP در این امر کم و یا هیچ مزیتی ندارد


فال قهوه
فال قهوه
طالع بینی ازدواج
طالع بینی ازدواج
کف بینی آنلاین
کف بینی آنلاین
فال انبیاء
فال انبیاء
فال عطسه
فال عطسه
فال حافظ روزانه
فال حافظ روزانه
فال تاروت روزانه
فال تاروت روزانه
فال تاروت کائنات
فال تاروت کائنات
فال تاروت 10 کارتی
فال تاروت 10 کارتی

اگه بخواید میتونید راحت تر دوباره این صفحه رو پیدا کنید

✅ با این کانال دیگه برای فال و طالع بینی و سرکتاب و اینها دنبال جایی نمیکردی 👇 رایگان هم هست ها💅
تلگرام
تلگرام
سروش
سروش
روبیکا
روبیکا
آی گپ
آی گپ
ایتا
ایتا
بله
بله
Copyright © 2014 - 2024 | تمامی حقوق این وب سایت برای guneymusic.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:guneymusic.ir | نقشه سایت